TIGR (Trst–Istra–Gorica–Rijeka)
traži dalje ...TIGR (Trst–Istra–Gorica–Rijeka), revolucionarna organizacija Slovenaca i Hrvata za obranu od faš. odnarođivanja. Prva organizacija TIGR nastala je ljeti 1924. u Trstu i djelovala u okviru legalnih slav. prosvj. društava, stvarajući preduvjete za obavještajni rad. U Gorici su se prvi članovi regrutirali u đačkim kuhinjama i u akademskom društvu Adrija. Prve ilegalne organizacije za međugranične veze, potaknute od Orjune, nastale su na prostoru između Postojne i Ilirske Bistrice, a surađivale su s emigrantima iz Primorja. U programu su imale borbu za oslobođenje Slovenskoga primorja i Istre od Italije te priključenje Jugoslaviji. Od 1926. aktivnost su usmjerile na cijeli teritorij Julijske Venecije. Ljeti 1927., nakon raspuštanja hrv. i slov. prosvj. društava, voditelji omladinskih društava Tržiča i Gorice te ilegalne skupine s područja Pivke osnovali su na Nanosu ilegalnu organizaciju TIGR za cijelu Julijsku Veneciju, sa sjedištem u Gorici. TIGR je kao svoje glasilo od prosinca 1927. izdavao Borbu, a od ljeta 1929. do 1939. Svobodu. Istočna skupina iz organizacije omladinskih društava Trsta, članovi koje su poznatiji kao Bazovičke žrtve, formirala je ilegalnu organizaciju Borba, a 1928., nakon uhićenja tržičkoga vodstva TIGR-a, Borba se povezala s goričkim vodstvom i proširila djelovanje na područje Pivke te 1929. stvorila svoju organizaciju i na području Istre. Uhićenjem članova u Istri i okončanjem Gortanova procesa organizacija u Istri nakratko je prestala postojati, a nakon Tržičkoga procesa njezino je djelovanje okončano. Kraljevina Jugoslavija organizaciji TIGR-a pružala je moralnu i materijalnu pomoć, a njome se koristila za prikupljanje obavještajnih podataka, posebice u doba voj. napetosti s Italijom. Nakon uspostave dobrih odnosa raspustila je emigrantska društva, a članove kao kolone naselila na Kosovo i u Makedoniju. TIGR je surađivao i s tal. antifašistima u emigraciji. Nastojeći oko nac. osvješćivanja, osim promidžbenih aktivnosti – širenja hrv. i slov. knjige te organiziranja tečajeva hrv. i slov. jezika, poticao je i terorističke i prosvjedničke akcije. Policija je 1926–30. zabilježila 99 terorističkih akcija (palež, napadi na faš. patrole i doušnike).
LIT.: V. Bratulić, Ilegalne organizacije u Istri i Slovenskom primorju i djelovanje Specijalnog tribunala za zaštitu države (1927–1940), Vjesnik historijskog arhiva u Rijeci, 1961–1962, 6–7; M. Kacin-Wohinc, Protifašistično gibanje v Julijski krajini, Prispevki za zgodovino delavskog gibanja, Ljubljana 1966, 6; S. Zlatić, Tajna organizacija »Borba« 1929. godine, Pazinski memorijal, 1984, 13; G. Scotti, Vladimir Gortan i revolucionarni pokret Istre krajem 20-ih i početkom 30-tih godina u talijanskoj literaturi, ibid.; M. Kacin-Wohinc, O narodnorevolucionarnem odporu v Julijski krajini med dvema vojnama, Pazinski memorijal, 1989, 18.
D. Mandić
članak preuzet iz tiskanog izdanja 2005.
TIGR (Trst–Istra–Gorica–Rijeka). Istarska enciklopedija (2005), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 22.12.2024. <https://istra.lzmk.hr/clanak/2734>.