kastrum
traži dalje ...kastrum (lat. castrum: utvrda, vojni logor), utvrđeno vojničko naselje; tabor, logor. Izvorno značenje pojma u rim. doba potječe od legijskoga logora opasana bedemima i kulama, koji se gradio po točno određenim pravilima: pravokutni oblik, po jedna vrata na sredini svake stranice i dvije gl. ulice, s pretorijem (zapovjedništvom) na njihovu sjecištu, te s točno određenim položajem pojedinih građevina. U zrelo ant. doba kastrumi su posebno važni u sustavima obrane poput → Claustra Alpium Iuliarum. U Istri su se gradili vjerojatno u razdoblju između rim. osvajanja (177.pr.Kr.) i osnivanja kolonija (oko 45.pr.Kr.), kada je rim. vojska nadzirala istar. priobalje. Arheol. ostatci takvih voj. postaja nisu, međutim, nađeni. U kasnoant. doba, s porastom opće nesigurnosti zbog unutrašnje i vanj. krize Rimskoga Carstva, model kastruma s graničnih i vojnoobrambenih područja prenosi se i na dr. područja, pa možda i u Istru; (kastrumi su tada imali voj. i civilni značaj, jer su istodobno bila utočišta lokalnoga stanovništva i izbjeglica iz drugih krajeva). Kategoriji kastruma pripadaju i voj. utvrde duž ist. obale Jadrana nastale u VI.st., u vrijeme Justinijanove vladavine, kada su se radi sigurnosti plovidbe, gradile na svim važnim i istaknutim točkama obale i otoka, i to tako da su jedna drugoj bile u vidokrugu. Jedini je takav primjer u Istri neistraženi arheol. lokalitet Kastril kraj Premanture.
Ime Bizantski kastrum za arheol. lokalitet na Velom Brijunu nije sasvim prikladno, jer nije riječ o vojnom već o civilnom naselju ili je tek djelomice služio u vojne svrhe. Kasnoant. naselje opasano je debelim zidinama, osim s morske strane, gdje su mnogo slabije, a gl. ulazna vrata (istočna) bila su posebno zaštićena. Unutar zidina razvilo se nakon IV–V.st. naselje izgrađeno od mnogo malih stambenih jedinica, koje nisu organski planirane i vjerojatno su adaptacija starije rim. gospodarske građevine, s tijeskovima i spremištima za ulje i vino. Propadanjem gospodarstva klasične rim. ladanjske vile ona se postupno preobrazila u niz manjih stambenih prostora, koji su se dolaskom novih stanovnika širili na okolni prostor, sve dok cijelo područje u VI.st. nije opasano zidinama. Umjesto nekadašnjih velikih tijeskova, stanovnici kasnoant. naselja upotrebljavali su za svoje potrebe male kućne tijeskove. Naselje je cvjetalo između VI. i VIII.st., a zatim je vjerojatno postupno propadalo, iako tragova naseljenosti ima još u XIV.st. U povijesnim se izvorima kasnoant. i srednjovj. doba uopće ne spominje.
LIT.: Š. Mlakar, Fortifikacijska arhitektura na otoku Brioni »Bizantski kastrum«, Histria Archaeologica, 1975–1976, 6–7.
R. Matijašić
članak preuzet iz tiskanog izdanja 2005.
kastrum. Istarska enciklopedija (2005), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 18.12.2024. <https://istra.lzmk.hr/clanak/kastrum>.