endemi

traži dalje ...

endemi, biljne i životinjske svojte (podvrste, vrste, rodovi, porodice) rasprostranjene na geografski ograničenom području (areal). E. u širem smislu obuhvaćaju biljke i životinje rasprostranjene na cijelom jednom kontinentu ili njegovim većim dijelovima (europski e., afrički e. i dr.), dok su e. u užem smislu (stenoendemi) biljke i životinje s arealima ograničenima na uža područja (planina, otok, jezero ili pojedini lokalitet). Po nastanku e. su reliktni (stari ili paleoendemi) i progresivni (mladi ili neoendemi). Reliktni e. svojte su što su u geološkoj prošlosti imale znatno veći areal, koji je do danas smanjen njihovim postupnim izumiranjem. Progresivni e. danas su u punom filogenetskom razvoju, pa još nisu uspjeli osvojiti velik areal. Najviše endema imaju ekološki izolirana područja, kao što su vrhovi planina ili otoci udaljeni od kopna.

Hrvatska se ubraja među endemski važna područja Europe. Od biljnih endema ima više od 100 svojti. Najviše ih je na primorskim planinama te pojedinim otocima i otočnim skupinama. U Istri se susreću primjerice → istarska krkavina, → istarska vučja stopa, → istarski kukurijek, → istarski zvončić, → učkarski zvončić, → Tommasinijeva merinka i dr., a endemski predstavnik morske flore smeđa je alga jadranski bračić. (→ flora) Zahvaljujući svojemu geografskom položaju i geomorfološkim osobitostima Hrvatska obiluje životinjskim endemima, ali zbog male ukupne površine i izdužena oblika mnogi stenoendemi nisu isključivo hrvatski već pripadaju i faunama susjednih država.

Endemima je bogata kopnena fauna krških planina Učke i Ćićarije. Najviše ih je u šumama, na siparima i stijenama, ugl. među puževima, stonogama i tvrdokrilcima. E. su osobito mnogobrojni u špiljama, jamama i podzemnim vodama. Fauni Istre pripada → čovječja ribica, endem podzemnih voda dinarskoga krša. Endemima obiluju i vode jadranskoga slijeva. U Istri su ugroženi endemi jadranska jesetra, primorska paklara, belica, mren, glavatica, žutalj, glavočić vodenjak i dr. Rijetki hrvatski morski endemi susreću se u Istri. To su glavočić od grote i glavočić crnotrus (→ glavočići) te jadranski endem, mješčićnica jadranski ciganin. (→ fauna)

E. Su biološka osobitost flore i faune, koji su uz → biološku raznolikost važan element u vrednovanju okoliša, te njihovoj zaštiti treba posvetiti veću pozornost.

N. Jermen

 

ilustracija
ENDEMI JADRANSKOGA MORA U ISTARSKOM PRIOBALJU – 1. riba, Acipenser naccarii;
ilustracija
ENDEMI JADRANSKOGA MORA U ISTARSKOM PRIOBALJU – 2. jadranski bračić, Fucus virsoides;
ilustracija
ENDEMI JADRANSKOGA MORA U ISTARSKOM PRIOBALJU – 3. puž, Gibbula adriatica

članak preuzet iz tiskanog izdanja 2005.

Citiranje:

endemi. Istarska enciklopedija (2005), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 24.4.2024. <https://istra.lzmk.hr/clanak/800>.